Прелоадер
вода
вода
Закрыть

Загрязнение воды: виды, источники, последствия — Akvantis

ТИПИ ЗАБРУДНЕННЯ ВОДИ І ЇХ НАСЛІДКИ

 

У країнах на зразок Швейцарії, Норвегії і Люксембурга можна пити воду з-під крану і не переживати з приводу її якості. У Україні цей трюк як мінімум небезпечний і навіть пахне екстримом. Вся річ у тому, що згідно з даними ООН наша країна знаходиться на 95 місці рейтингу по чистоті питної води.

Центральне водопостачання охоплює близько 70% українців. Потреби 20% з них забезпечуються за рахунок підземних прісних вод, інші 80% п'ють з поверхневих водойм на зразок річок Дніпро і Десна. Повірте, їх складно назвати чистими.

Вдумайтеся, 40% промислових і господарчо-побутових відходів, які підприємства зливають в річки, не очищаються або не відповідають встановленим санітарним вимогам! Органічні речовини, яйця гельмінтів, патогенні бактерії, сульфати, хлориди, залізо- лише мала дещиця "бонусів", які ми отримуємо разом з водою. Відразу хочеться відійти чимдалі від кранів і вийти з душу. Сьогодні поговоримо про причини і наслідки ситуації, що склалася. Постараємося не перетворювати статтю на страшилку, хоч самим вже трохи жахливо.

Зміст

  • Карта стану питної води України
  • Головні причини забруднення
  • Наслідки забруднення води
  • Висновок

КАРТА СТАНУ ПИТНОЇ ВОДИ УКРАЇНИ

Проблема давно придбала загальнонаціональні масштаби. 60% води в нашій країні екологи визнають непридатними для питва. Найплачевніша ситуація в Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Київській, Херсонській, Одеській. Загалом, самі бачите відхилення по областях на карті.

До найбільш брудних річок України відносять Сіверський Донець, Сулу, Дністер, Кальмиус і Західний Буг. У останньому концентрація азоту в 15, а важких металів в 8 разів вище за норму. У притоках Дністра рівень марганцю перевищує допустиму відмітку в 29 разів. Лякають результати досліджень Каховського, Київського, Кременчуцького і Дніпродзержинського водосховищ. Міді і марганцю тут в 80 разів більше, ніж прописано в стандартах. Навіть купання в такій воді може привести до шкірних захворювань. Про те, щоб пити її без додаткового очищення і думати нічого! Інформацію про підприємства, які забруднюють воду у вашій області, можна побачити на цій інтерактивній карті.

Варто відмітити, що Україна не входить до числа країн з високим рівнем водозабезпечення. А за показником використання водних поновлюваних ресурсів знаходиться у кризової риси. При цьому основним методом очищення було і залишається хлорування, що призводять до утворення небезпечних для здоров'я хлорорганічних сполук.

Практично усі водойми наближаються до 4-го і 5-го класам якості, тобто характеризуються як забруднені і брудні. І навіть якщо на станціях воду правильно очистять, проведуть знезараження, пом'якшать і позбавлять від неприємного смаку і запаху, вона все одно знову перетвориться на брудну із-за старих труб. З наших кранів тече технічна вода і кип'ячення, на жаль, не допоможе. Про головні джерела цього неподобства розповімо далі.

ГОЛОВНІ ПРИЧИНИ ЗАБРУДНЕННЯ

У багатьох регіонах якість води залишається низькою через відсутність повного комплексу очисних споруд і зон санітарної охорони. Деякі водопроводи не обладнані знезаражувальними установками (особливо характерно для івано-франківської, Тернопільської, Одеської, Житомирської і Закарпатської областей).  

Найчастіше в пробах питної води виявляють відхилення за органолептичними показниками (до 72%). На другому місці наднормативна мінералізація (до 28%), а на третьому - перевищення граничної концентрації хімічних речовин (до 16%). Що забруднює воду? Серед джерел забруднення води можна виділити:

  • Стічні води

Продукти життєдіяльності, бруд, миючі засоби. Простіше кажучи, каналізація. Левова частка цієї пишності скидається в річки і моря без достатнього очищення.

  • Фермерські господарства

Добрива, гербіциди, інсектициди і органічні відходи вимиваються і потрапляють в поверхневі і підземні води.

  • Промислові відходи

Ртуть, мідь, фтор, радіоактивні частки, залізо у воді - "подарунки" промислових підприємств. При цьому викиди бувають як нарочними, так і випадковими (аварії, витоки). До "найшкідливіших" виробництв відносять чорну металургію, нафтопереробні і целюлозно-паперові заводи.

  • Витоки нафти

Нафтопродукти скупчуються на водній поверхні, перекриваючи доступ світла і кисню. Окрім забруднення і неприємного запаху води, це відгукнеться мором риби і птахів.

  • Тверді відходи

Пластикові пляшки, пакети, гравій, щебінь, відпрацьований грунт. Через це водойми перетворюються на смітники.

  • Теплове забруднення

Злив теплої води з атомних і теплових електростанцій підвищує загальну температуру водойми. Це призводить до прискореного заростання водоростями і мору живності.

  • Атмосферні забруднення

Зола, попіл, сажа і всякі гази. Наше повітря складно назвати чистим. А оксиди азоту і сірки, з'єднуючись з киснем і вологою, взагалі, стають причиною кислотних дощів.

Це усього лише одна з класифікацій джерел забруднення води. Але думаємо, сенс зрозумілий. Тепер давайте подивимося на результат нашої "господарської діяльності".

НАСЛІДКИ ЗАБРУДНЕННЯ ВОДИ

У багатьох країнах вже зараз бракує чистої питної води. Напружена екологічна ситуація тільки посилює проблему. Наслідки забруднення можна назвати небезпечними і усеосяжними. Ось деякі з них:

  • Зменшення видової різноманітності морської і річкової флори і фауни. 
  • Заростання і зникнення водойм. 
  • Погіршення смаку, кольору і запаху води
  • Руйнування емалі наших зубів із-за надлишку фтору.
  • Спалахи гепатитів, спровоковані бактеріями і кишковою паличкою.
  • еревантаження організму залізом, що викликає порушення формування кісткової тканини.
  • Накопичення свинцю, хрому, кадмію, бензапирену, а також хлор у воді провокують поява онкології і нервових розладів.
  • нфекційні і кишкові захворювання: від тифу і дизентерії до холери.
  • Погіршення стану волосся і шкіри.
  • З'єднання фенолу і фтору негативно впливають на роботу бруньок і печінки.
  • Зараження паразитами.
  • Радіоактивні ізотопи і пестициди накопичуються в організмах і циркулюють в харчових ланцюжках, руйнуючи тканини і призводячи до безпліддя і генетичних мутацій..

Загалом, веселого мало. Список захворювань, які можуть виникнути із-за вживання неякісної води величезний. Не даремно говорять, що 80% болячок людина "випиває" разом з нею.

ВИСНОВОК

Чистота водопровідної води далека від ідеалу. Сподіваємося, скоро все зміниться на краще і проблема забруднення води зникне: на станціях з'явиться сучасне устаткування, стічні води почнуть очищати за світовими стандартами, прокладуть нові труби і так далі. А доки цього не сталося радимо самостійно потурбуватися про своє здоров'я і почати користуватися додатковими побутовими системами очищення води. Пора усвідомлено підходити до вибору того, що ми їмо, п'ємо і робимо.

На нашому сайті представлені системи очищення води від заліза та фільтри для очищення хлорованої води.

 

Всі новини Всі новини