Прелоадер
вода
вода
Закрити

Побутові фільтри для води

ПОБУТОВІ ФІЛЬТРИ ДЛЯ ВОДИ

Існує ціла розсип побутових фільтрів, котрі відрізняються як підходом до очистки води, так і компоновкою. Більшість комбінують різні техніки очищення рідини задля отримання кращого результату в межах своєї цінової політики. Розглянемо найбільш вживані в побуті варіанти.

Фільтр-глечик

Принцип дії

У верхню частину посудини (що нагадує глечик) наливають воду, яку необхідно очистити.
 Вона просочується через спеціальний картридж у нижню частину резервуару самопливом. У картридж засипані гранули активованого вугілля, яке працює як сорбент і взаємодіє із окисниками, органічними сполуками та у змозі не пропустити крупнодисперсні з’єднання.

Переваги: 

  • прибирає присмак та запах хлору
  • затримує іржу, мул (інші колоїдні з’єднання)
  • низька ціна
  • мобільність у використанні

Недоліки:

  • пропускає віруси, бактерії (якщо воду до цього спеціально не знезаражували тим же хлором)
  • не бореться із жорсткістю води
  • не очищує від металів, пестицидів, нітратів
  • обмежений ресурс (кілька сотень літрів сім’я із чотирьох людей використає за 2-3 тижні)
  • низька швидкодія (до 0,5 л/хв.)

 Реальність при застосуванні

Нав’язливий будильник, вимкнений лише з третього разу, змушує по приборах йти на кухню і робити каву. Фільтр-глечик пустий, набираєте воду і йдете по своїх справах, оскільки чекати треба хвилин 10, поки проходить очистка. Потім робите каву, приходите в себе і згадуєте, що потрібно полити квіти та вазони водою без хлору. Доводиться шукати собі заняття ще на 10 обертів хвилинної стрілки.

Або ж Ви дисциплінована людина, яка з учора підготовила воду. Якщо температура в домі більше 25 °С, навіть у солоній воді активно розмножуються бактерії, не те щоб прісній. Аби позбутись таких, воду варто кип’ятити протягом 15 хвилин – сумнівна економія часу, та й кисню у такій рідині уже мінімум. Знову очікування, знову сумний погляд на тоненьку цівку з картриджа.

Висновок: такий фільтр підійде, якщо користувач впевнений у якості мережі водопостачання – там немає вірусів та бактерій, важких металів, шкідливих хімічних сполук і не перевищено допустиму межу жорсткості води. Очищену таким фільтром рідину від хлору та деяких крупно дисперсних сполук можна сміливо вживати. Але зберігати очищену воду бажано не більше суток –там починають розмножуватись залишки органіки, причому як на стінках, так і в картриджі. Вільний доступ кисню прискорює такий процес, тому варто остерігатись можливих хвороботворних мікроорганізмів та навіть плісняви.

Насадка на кран

Принцип дії

Такий фільтр комбінує в собі прості методи очищення – вугільний, поліпропіленовий чи керамічний. Перший метод дозволяє ДООЧИСТИТИ воду від хлору та неприємного запаху, інші два фільтри використовуються в прямому розумінні слова – за рахунок маленьких отворів не пропускають шкідливі речовини (пісок, іржа, мул, іноді важкі метали).

Переваги:

  • компактність
  • зручність встановлення
  • невелика ціна

Недоліки:

  • «поверхневе» очищення навіть по заявлених критеріях
  • невеликий ресурс (кілька сотень літрів)
  • пропускає віруси, бактерії, інші отруйні речовини
  • не бореться із жорсткістю води
  • низька швидкодія (менше 1 л/хв.)

Реальність при застосуванні

Прокинулись зранку і вирішили зварити щось на сніданок. Тримаючи в голові, що каструлю чи навіть чайник набирати довго, залишаємо під краном і йдемо по своїх справах (якщо Ви у змозі непорушно чекати хвилин 10 – Вам заздрять навіть психологи). Увімкнули телевізор, почали в голові прокручувати план на майбутній день, ще й реклама нового супер-мега-ефективного шампуню відволікає дивакуватою мелодією. Загалом, дуже добре, якщо у раковині стояв не електричний чайник, який тепер не увімкнеш, із-за перелитої через верх рідини.

Хоча ні, Ви у цей час не зволікаєте і пораєтесь на кухні – готуєте бутерброди на сніданок чи із собою, вирішили почитати склад кефіру на обгортці. Шум води розрізає телефонний дзвінок із спальні – це мама вирішила спитати як Ваш настрій о 7 ранку, або сусідка запитує кого вигнали із реаліті-шоу, чи ще небезпечніше, черговою порцією пліток. Навряд Вам хтось позаздрить, якщо каструля перекрила стічний отвір, а телефонна розмова була не короткою.

Висновок: підійде для мережі, яка позбавлена проблем із числа недоліків. Може стати в нагоді при обмеженому просторі для встановлення і прибрати з рідини видимі проблеми (запах, присмак, механічні домішки). Не підійде в разі потреби великих об’ємів чи необхідності хорошого очищення.

 

 

ПРОТОЧНИЙ ФІЛЬТР

Принцип дії

Фактично це удосконалена (більш ефективна) і збільшена в розмірах версія попереднього типу очищення. Зазвичай для зручності використовуються окремі різнотипні картриджі – вугільний, поліпропіленовий та/чи керамічний, іноді іонізатор (для боротьби із солями твердості за рахунок заміни молекул Ca та Mg на катіони натрію). Такі фільтри можуть встановлюватись як на робочій поверхні, так і під мийкою, залежно від наявності вільного місця.

Переваги:

  • ефективне очищення від хлору, механічних з’єднань
  • затримує більшість металів, деякі органічні сполуки
  • наявність окремого крану для зручності користування
  • вибір між настільною та прихованою установкою
  • доволі великий ресурс (кілька тисяч літрів)
  • непогана швидкодія (близько 1 л/хв.)

Недоліки:

  • потребує установки спеціалістами
  • необхідна вчасна зміна картриджів (особливо вугільного)
  • не бореться із твердістю води (зазвичай іонізатор відсутній, адже потребує окремого встановлення та надто дорогий для такого типу фільтрів)
  • не очищує від вірусів, бактерій, шкідливих хімічних сполук

Реальність при застосуванні

Ось вона, оптимальна система очистки – якість води хороша, чекати довго не потрібно, можна розслабитись. Проходить місяць, другий, воду набирають навіть сусіди. Коли ж міняти картридж? Заходимо в Інтернет, топ-10 займають сайти надійних систем, що можуть працювати до пів року без заміни. Хто дочитує, що для сім’ї із двох людей? А Вас четверо, воду беруть люб’язні сусіди, та й систему Ви взяли бюджетну. В результаті вугільний фільтр уже давно віддав усе відфільтроване у воду – поступові зміни води на смак не дуже відчутні. Аж поки керамічний чи поліпропіленовий фільтр добряче не заб’ється, чи вода не змінить колір – картриджі будуть в статичному спокої. Добре, якщо організм витримає 3 місяці випробувань без серйозних наслідків.

Висновок: ще один представник, залежний від вхідної якості води. Попри хорошу очистку в межах заявлених критеріїв, опиратись на якість можна не завжди (особливо у випадку не своєчасної заміни вугільного картриджа, який може віддати накопичену шкоду), тим паче, якщо якість вхідної рідини не контролюється. Загалом це міський сімейний рятівник, обмежений в якості та продуктивності.

 

УЛЬТРАФІОЛЕТОВЕ ОЧИЩЕННЯ ВОДИ

Принцип дії

Для ефективного знезараження води від вірусів, бактерій та шкідливих органічних сполук, на побутовому рівні іноді застосовують УФ лампу. Вода прохо

дить через спеціальний закритий резервуар у вигляді трубки. За рахунок короткочасної дії електромагнітного випромінювання ультрафіолетового спектру досягається знищення вищезгаданих шкідливих речовин з вірогідністю вище 99%.

Переваги:

  • ефективне очищення від вірусів, бактерій, шкідливої органіки
  • надійність установки
  • висока швидкодія

Недоліки:

  • залежність від електромережі
  • не бореться із твердістю, металами та механічними сполуками
  • потребує попередніх фільтрів (шкідливі мікроорганізми можуть «ховатись» від опромінення за крупнодисперсними сполуками)
  • висока вартість

Реальність при застосуванні

Ви розумієте ціну своєму здоров’ю, знаєте про невтішну якість води, яку потрібно знезаразити. Не пошкодували грошей на модну установку, яка не залишає шансів вірусам та бактеріям. Але з часом помічаєте, що у чайнику накип, а улюблений вазон став пригнічуватись. Поміняли попередній фільтр (нехай з певною затримкою), але нітрати та пестициди все одно труять «зеленого друга». І це ще добре, якщо є керамічний чи поліпропіленовий бар’єр! Бо ж вони добре затримують крупно дисперсні сполуки, в іншому випадку значна частина хвороботворних організмів може сховатись і роботи заплановану шкоду.

Висновок: такий підхід до очищення виправдовує себе у випадку явного зараження води хвороботворними вірусами та бактеріями, адже дуже ефективно бореться лише із такою загрозою. Нерідко може бути у складі інших систем очищення, як ще одна перестраховка від можливого зараження води. По факту – дорожча альтернатива хлору, але із деякими особливостями застосування. Тому потрібно тверезо оцінювати усі можливі нюанси рідини, яку треба очистити і вибрати правильну комбінацію попередніх фільтрів.

 

 

ЗВОРОТНИЙ ОСМОС

Принцип дії

Вихідну рідину «продавлюють» через спеціальну пористу мембрану, отвори якої пропускають лише чисту H₂O та кисень, так як вони найменші складові води. Інші можливі домішки (солі, метали, окисники, складні хімічні утворення) значно більших розмірів, тому не проходять через такий спеціальний бар’єр і зливаються в дренаж.

Переваги:

  • очищення від будь-яких домішок з ймовірністю більше 99% (віруси, бактерії, органічні та неорганічні сполуки, метали, солі жорсткості, пестициди та нітрати)
  • результуюча якість не залежиться від початкового складу рідини та стану попередніх картриджів
  • наявність окремого крану для зручності користування

Недоліки:

  • висока вартість системи
  • складність монтажу
  • необхідність тиску для роботи (якщо не вистачає тиску мережі, додатково потрібно встановлювати помпу)

Особливості

Насправді, перелік відмінних характеристик не закінчився, але він дуже залежить від ціни системи. Тому нижче застосуємо список із іншими характеристиками та їхніми значення залежно від вартості установки:

Скидання води у дренаж. Під час фільтрації не уся чиста H₂O проходить крізь напівпроникну мембрану. Саме цей параметр характеризує ККД установки і найбільше залежить від тиску та якості мембрани – чим більший тиск, тим більше води очиститься (від якості «спеціального бар’єру» залежить власне тиск, який мембрана витримує). Дорогі установки в обов’язковому порядку мають навіть помпу для збільшення тиску. Тому для дешевих систем ККД складає менше 20%, іноді навіть менше 10% (на кожен очищений літр в дренаж зливається 4 та 9 кубічних дециметрів відповідно). Дорогі установки спокійно досягають значення 50%, подекуди навіть 75%.

Якість мембрани. Частково описано пунктом вище, хоча є ще свої нюанси. Мембрана – серце установки, найдорожчий та одночасно найбільш вразливий її елемент. Під час роботи її руйнує: хлор, який «проскочив» повз вугільний попередній фільтр; осілі метали та солі, які просто забивають з часом пори; бактерії, які псують робочу поверхню. Дешеві напівпроникні бар’єри потрібно змінювати раз на рік-півтора, дорогі у змозі прослужити більше 5 років. Варто тримати в пам’яті, що якісніші мембрани набагато рідше можуть призвести до протікань та «потопів».

Продуктивність. Кожна дешева установка обладнана накопичувальним баком, адже швидкодія бюджетних системи складає менше 1 л/хв. Тому, задля отримання миттєвого об’єму, цілком доцільно мати запас уже очищеної води. Дорогі установки (і за рахунок збільшеного тиску також) можуть забезпечувати проточні кілька л/хв., тому використання такого накопичувача зовсім не обов’язкове. Більше того, відсутність застою воду повністю виключає можливе розмноження бактерій та вірусів.

Попередня фільтрація. Зазвичай дешеві установки мають відповідні за якістю попередні картриджі очищення, які швидше забиваються і ставлять під удар мембрану. Зміна попередніх фільтрів дорожчих установок вдвічі рідша, до того ж ймовірність пошкодження мембрани значно менша.

Реальність при застосуванні

Все, можна точно розслабитись і не переживати, це ж зворотний осмос. Вода в бак собі набирається, чи добре біжить навіть без нього. Приходить час заміни попередніх картриджів, але нічого не змінилось – швидкість хороша, присмаку немає. А тут саме гарячий тур на моря підвернувся, чи потрібно провести повне ТО автомобіля. Почекають фільтри (не автомобільні, звісно ж), а ж поки не буде явного погіршення результатів. Проходить ще такий самий термін – насос уже відчутно довше працює, і присмак з’явився. Вирішено, міняєте попередні фільтри.

Але результат не дуже то і змінився. Швидкість не покращилась, хіба смак ніби прийшов у норму. Виявляється, що добряче пошкодилась мембрана, скоріш за усе хлором. І от замість кількох років, не протягнула і одного – а вона ж то найдорожчий елемент установки! Добре, що хоч якість води не надто була зіпсована, а то взагалі можна розчаруватись в такій системі очистки.

Висновок: найбільш комплексний та якісний підхід до очищення води застосовується в зворотноосмотичних системах. Ті, хто вважають абсолютно чисту воду шкідливою, можуть спокійно додати до системи мінералізатор (та навіть структуризатор). Широкий спектр в даній групі товарів породжує багато спірних запитань, особливо щодо доцільності платити ту чи іншу суму за один і той же принцип очищення. Але зараз співвідношення ціна/якість рідко відхиляється від середнього значення для будь-яких товарів, в тому числі і даної групи. Якщо хтось наважується придбати дорогу установку, той отримує меншу ймовірність затопити сусідів, рідше думає про заміну елементів і зовсім не переживає за якість вихідного продукту.

Загальний висновок

Обирати фільтр потрібно виходячи із потреб та можливостей. Якщо Ви упевнені в якості міської мережі водопостачання і не потребуєте великих кількостей води – фільтр-глечик прибере видимі та відчутні проблеми. Якщо треба швидший та надійніший помічник – проточна система під рукою. Якщо ж у Вас власна свердловина чи колодязь (із неконтрольованим вмістом пестицидів та нітратів, солей твердості), або ж просто бажаєте отримувати максимально чисту воду – обирайте з-поміж зворотноосмотичних систем.

 

Всі новини Всі новини